Бонус таг RSS

Најдобар онлајн казино бонус кодови за Велика Британија коцкари

Онлајн казина во Обединетото Кралство се обилни и нема да имате проблем да пронајдете казина кои се прилагодени на потребите на играчите од Обединетото Кралство како вас. Поради конкуренцијата меѓу казина, обидете се да се фокусирате на одредени ниши за да се повикате на одредени земји или на луѓето во тие земји. Тие може да го сторат тоа, давајќи им на локалните играчи посебен бонус врз основа на одредена игра, депозит бонус или ќе ги прослават празниците кои се специфични за Обединетото Кралство. Чувајте читање за да дознаете зошто треба да изберете да играте во казино во Обединетото Кралство ако сте играч од таа земја.

Предности на избор на Казино во Обединетото КралствоЕдноставно, користејќи ги Обединетото Кралство нема депозитни казина како средство за пристап до казино кое беше специјално дизајнирано со вашите потреби. Ова ќе вклучи локален персонал за поддршка за да зборува за време на часовите на кои повеќето луѓе во Обединетото Кралство се будни, достапноста на локалните методи за плаќање и способноста за користење на локалната валута. Исто така е поволно да се игра со луѓе од вашата земја. Ова е особено убаво ако играте онлајн куќичка.

Без депозитни бонуси за казино во Обединетото Кралство

Вкупно: 998
Среќни сме да споделиме одлични вести за 888casino.es со вас: има нов бонус за депозит! Од јули 15th нови корисници на 888casino.es ќе добијат бонус од 100% до € 150 на нивниот прв депозит! ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Најдобриот настан во текот на летото е во тек, но не мора да присуствувате на Royal Ascot за да се вклучите во акцијата. Направете вашиот прв депозит за да го зграби 100% екстра до £ 100, PLUS 180 вртења, т ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Право на време до почетокот на Summertime, проверете ја нашата нова ЛЕТНА промоција за нови казино плеери: ЛЕТО СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА: 120% ДО $ 300 BONUS + 50 FREE SPINS ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Добредојдовте во понудата Со нашиот огромен избор на слотови, игри на маса и Live Casino наслови, може да биде тешко да знаете што да играат прво во PartyCasino - но 50 Free Spins на "Старбурст" сигурно изгледа како да оди ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Поставете го тонот за фантастична казино недела со Magic Mondays. Побарајте бонус во висина од 30% во висина до EUR 50 секој понеделник и влезете во победничкото расположение за недела! Понеделник ќе биде чиста магија! ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Еве еден пример за вас: депозит со користење на бонус кодот и на врвот, вие ќе добиете 25% од вашиот депозит како бонус (до максимум од EUR 25). Тогаш повторно го правите истото. И повторно. И повторно... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Софтвер CryptoLogic Betsoft Gaming PartyGaming Electracade Evolution Gaming WagerWorks казино страница www.partycasino.com Јазици Шведски Германски Италијански Француски Ограничени ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

PartyCasino Online Promo Code Никој не е потребен Бонус за бесплатно играње (без депозит задолжителен) Никој не е достапен Бонус на првиот депозит 100% натпревар до $ 500 (со првите три депозити) земја ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Направете сметка на 888 казино користејќи ги линковите на оваа страница и добијте $ 20 апсолутно бесплатно. Кога ќе го направите вашиот прв депозит со вистински пари од најмалку $ 10, ќе добиете дополнителен бонус од 50% од де ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Новите играчи добиваат 30 без депонирани врти Искористете ги сите добивки ако го погодите прогресивниот џекпот - инаку немате депозит да биде ограничен на $ 15 Изберете го вашиот добредојден бонус: 100% 1st депозит ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Казиното bwin со својот голем избор на игри како Roulette, Casino Stud Poker, Blackjack, Baccarat и Slot Machines е едно од најдобрите места за онлајн играчи. Значи сензационалниот 200 Eur ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

bwin, Европскиот број еден во Sportsbetting, нуди помеѓу 8.000 и 10.000 облози во секое време од денот и има повеќе од 1 Million потрошувачи. bwin исто така нуди Live-Betting за време на спортот Дури и ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

200% Бонус 1st: 200% до 500 и 100 се врти на Старбурст Мин депозит: $ 200 ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

$ 100 или $ 200 freebie од 777 Казино бонус достапен за нови и постоечки играчи Барања за трчање: x30 Макс. Пари: x1000 Игри дозволени: Fair Tycoon нов слот Датум на истекување: 01 / 29 / 201 ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

300 бесплатни врти од казиното 777 Овој бонус важи за нови и постоечки играчи. Барања за трчање: не дозволени игри: Слоеви Рок на траење: 02 / 03 / 2019 Бонус код: C19JAN2 ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

50 Freespins! 1st: 100% до 200 и 50 се врти на разни игри Мини депозит: $ 100 ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

КЛАСНИ НАДОМЕСТОЦИ И ИСКЛУЧИТЕЛНИ ПЛАЌАЊА СЕ ЧУВААТ Никогаш не беше полесен начин да ги трошиш твоите долари. Само користете го кодот 300NDBN кога ќе се пријавите со нас денес и ние ќе ви дадеме 300% No R ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

И ако сакате да го доживеете најромантичниот град во светот додека се вртите сосема нов слот машина, тогаш Champs Elysees ќе ви помогне да ја осветлите вашата сметка со победи! Градот на светлината ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Користете бонус код: E777MPRESS-30 30 бесплатни вртења за Wu Zetian слот + бонус код: E777MPRESS-50 50% до R1000 + 15 бесплатни вртења за Wu Zetian Slot ** Доколку вашата последна трансакција не е ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Казино бонус код за 888 казино 1st бонус код: GW888FREE 50 слободни вртења на Хансел и Гретел слот 99X Важни барања $ 50000 Макс CashOut ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Ексклузивен бонус за партиски казино 1st бонус код: 80STRIKEANDPARTY 2nd бонус код: 35HERETOGETPARTY 3rd бонус код: 60THECHANCEPARTY 4th бонус код: 35DARETOWINPARTY До $ 210 Нема де ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Нема бонус за бонус за bWin Користете бонус код: WU-FREES 35 бесплатни врти валидни за готовински бандити 60X Wagering барања $ 150000 Максимална повлекување ** Важи до 31 јануари, 2019 ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Без депозит бонус код за Партија казино Користете бонус код: THEBIGFREECHIPLISTPPP $ 100 без депозит бонус 60X Барањата барања $ 180000 Максимална повлекување ** Важи до 26 јануари, 2018 за ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Вашиот бонус код: B6KPUS 250% Совпаѓање со казино бонус Барања за бонуси - 30x (D + B) Макс Cash Out - 10xB депозит - $ 30 или повеќе дозволени игри - слотови и Keno * Ако вашата последна трансакција ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Ексклузивен слободен казино бонус код за 888 казино 1st бонус код: 40FREE888 2nd бонус код: 35GOLDEN888 3рд бонус код: 75GRAND888 4th бонус код: 25UIN888 До $ 175 Без депозит бонус ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

1 време понуда • Депозити направени со Skrill или NETELLER [начини на плаќање] не се прифатливи за понудата • FP [FreePlay] и истекуваат во 7 дена • FP & JP Spins важи за избрана игра ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

$ 60 без депозит бонус од Party Casino бонус достапни за нови играчи Барања за условите: x20 Макс. Во готово: $ 100,000 Игри дозволени: Бинго, слотови Датум на истекување: 03 / 11 / 2019 Бонус код: 553BH ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

50 бесплатни врти од партискиот казино бонус достапен за нови и постоечки играчи. Барања за трчање: x45 Игри дозволени: слот за Vikingdom Бонус код: KINGD505 ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

До бонус за 500 бонус + 25 бесплатна чип од партиски казино бонус достапен за нови и постоечки играчи Барања за условите: x40 Макс. Во готово: $ 100,000 Игри дозволени: слотови, игри на маса, Кено Бон ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Тврдат 25 Врти! 1st: 100% до € 200 и 25 се врти на Алоха! Мини депозит: € 10 + 20 слободни врти од Партија Казино Нови играчи дозволено Макс готовина: $ 100,000 Игри дозволени: Јак Јети и ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Како прави 300% No Rules Бонусен звук? Имаме еден чекање за вас, па можете да се обидете на најдобрите игри на Slots of Vegas! Само пријавете се со нас и користете го кодот NEW300 за да го зголемите вашиот банкарски буџет. Ако ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

10 Без депонирања се врти на бери пукна 1st: 100% до 100 и 25 се врти Min Deposit: 10 ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

1 Без депозит Спин * на NetEnt тркало 1st: 100% до 100 и 100 Старбурст се врти Min Deposit: 10 ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

200% и повеќе! 1st: 200% до 100 и 10 се врти со првиот депозит Минимален депозит: 10 ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Ние нудиме 100 луѓе нашиот најдобар натпревар бонус некогаш - шанса да се депонира и да се нагоре до 400% Не Макс. Користете го вашиот бонус за да ги пробате вашите омилени игри за да добиете голема шанса. Депонирај сега и ќе дадеме ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Пријавете се со Raging Bull денес и сте го дофатиле нашиот најдобар договор досега - голем 350% Не Макс бонус + 50 слободен врти во боговите на природата и играјте ги сите ваши омилени слотови и игри на маса. Само регистрирај се на Рагин ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

До $ 80 слободен чип од 777 Casino Online. Велика Британија прифатено! Бонус достапен за нови и постоечки играчи. Барања за трчање: x40 Дозволени игри: Легенди за Olympia VideoSlot, PerfectDate, Dollar ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

210 без депозитни врти на 7 Piggie 1st: 100% макс. € 50 Код: BONUS1 мин. Депозит: € 10 ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

25 бесплатни вртења од партискиот казино бонус важи за нови и постоечки играчи. Барања за трчање: x30 Игри дозволени: Неонски каубојски слот Датум на истекување: 12 / 01 / 2018 Бонус код: CLUB25NEON ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

75 бесплатни врти од 777 Casino Online Бонус валиден за нови играчи Макс. Во готово: $ 100 Игри дозволени: Лав Експлорер Не е потребен бонус код, ве молиме следете го линкот ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

До $ 1000 живо дилер чип од 777 казино Нови играчи дозволено Важни барања: x4 Игри дозволено: во живо Дилер Игри ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Бонус износ: $ / € / £ 250 Бонус код: Нема потребен код Казино софтвер: Playtech - американски играчи не се прифатени Бонус инструкции: Ве молиме следете ја оваа врска Партија казино, преземете и инсталирајте ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

50 Без депозитни врти + 1st: 150% максимум € 1500 + 50 Потрагата на Гонзо се врти Min Deposit: € 20 ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Придружете се на патувањето надвор од овој свет и добијте неверојатен 400% No Max Bonus. Големите игри и масивни победи никогаш не биле блиски. Користете го ексклузивниот забавен код P7400 откако ќе се регистрирате за да ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

1 понуда • Депозити направени со Skrill или NETELLER [начини на плаќање] не се прифатливи за понудата • FP [FreePlay] & JP Spins истекуваат во 7 дена • FP & JP Spins важи за избор ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Еве $ 115 FREEPLAY сертификат со вашето име на неа! тука е договорот - ќе депонирате $ 20 или повеќе и ние ќе ви дадеме $ 115 FREEPLAY на нашите најпопуларни слотови и т ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

777 казино содржи инспирирана тема на 50 која може да ве натера да се чувствувате добредојдена во неколку секунди. Играјте квалитетни игри и тврдете дека првиот бонус за депозит има немири. Лесно е да се добие оваа де ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Прекинете ја вашата патка во 777 Casino, најжешката дестинација за коцкање каде што сè е одлично, почнувајќи од интерфејсот и завршувајќи со поддршката на корисниците. Пријавете се на авантура со пристап до ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Сè што сте посакале е на едно место. Само внесете Casino.com од оваа промоција, и весели се на оваа веб-страница на најмодерната уметност. Со разни премија се занимава и над 500 игри, ти ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Дали барате ново онлајн казино кое доаѓа со нешто поинакво? Не гледам понатаму! Ние веруваме дека Casino.com има сè што го барате. Постојат 500 + игри достапни за вас, плус ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

По големиот успех на Божиќниот календар минатата година Yggdrasil повторно го објави својот Божиќен календар оваа година, но, со поголема награда. Yggdrasil го слави духот на Божиќ со давање на ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Фенси 120 бесплатни вртења на популарната игра NetEnt Starburst? Па, одете надолу и придружете се на PartyCasino, каде забавата никогаш не запира. Ова е достапно само за нови играчи. Промо-код - Добредојдовте ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Бонусен код: EVERY40 Тип на бонус: Бесплатно чип за нови играчи Дозволено игри: Слотови обложување: 35xB Општи информации за бонус Откупете го бонусот во касата за казино Бонусот може да ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Добредојдениот бонус на Bwin е предмет на промена и промена која се случува често. Во моментов, новите играчи се третираат со 50 бонус вртења на избраната игра NetEnt. Тоа е скромен пакет бонус-вртења, ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Минимални барања за депозит: £ 20 Оваа понуда е само за депонирање. Бонусот може да биде важечки за конкретни играчи. Проверете ги бонусните услови и условите за подобност. Среќно и уживајте ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Бонусот може да важи за специфични играчи. Проверете ги условите и условите за бонус за подобност. Со среќа... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

50 $ нема бонус за депозит од 777 Bonus Bonus, кој важи за нови играчи Барања за обложување: x20 Максимални пари: $ 100000 Дозволени игри: Бинго, слотови Датум на истекување: 03 / 31 / 2019 ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Ги наградуваме како и секогаш нашите најмили играчи. Дали направивте депозит во 2018? Тогаш, вие автоматски ќе ги исполнувате условите за бесплатни вртења на 100! Да, прочитавте така, ние подариме 100 бесплатни вртења на силниот Ап ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Добивме прекрасна вест за вас! 888casino.se штотуку започна. Сега играчите во Шведска можат да уживаат во крајното искуство преку казино преку Интернет на шведски јазик. За да ја прославиме оваа пресвртница, започнавме ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Пакетот за регистрација тука е умерено големина. Кога ќе се регистрирате на страницата како нов член, ќе се квалификувате за готовина до £ 200 која ќе одговара на вашите депонирани средства 100%. Се што треба да направите е ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Друга перка е можноста да се бара 777 казино без депозит бонус кој е достапен за сите нови членови, дури и пред депонирање на средства на сметката! Не е потребен промотивен код за да го побарате ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Сакавме да ве третираме со луксуз… затоа еве $ 115 FreePlay! Соберете го вашиот третман со депонирање на $ 20 или повеќе со кодот TREAT115. Побрзајте - понудата завршува на 03.01.2019 ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Тоа е вашиот среќен ден 888casino XTRA! Според нашите записи, сега сте подобни за оваа ЕКСКЛУЗИВНА понуда: $ 110 FreePlay + $ 19 JackpotPlay кога ќе депонирате $ 20 или повеќе со код PLAY! ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

кој подобар начин да се опуштите и да се развивам отколку со $ 115 FreePlay? Само депонирајте 20 $ или повеќе со код RELAX115 и ваше е да уживате! ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Како звучи ова? PlayЕ играте ... payЕ платиме! Ве разгалуваме со $ 115 FreePlay! За да ги собереш вашите лекувања, само депонирајте $ 20 или повеќе со кодот TREAT115 .... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Страница на 1 161 2 3 ... 16

Несигурен казино бонус, Велика Британија

Вкупно: 23
Добијте бесплатна картичка за гребење секој ден од петок до недела и освојте загарантирани награди како што се EUR 10 Freebets, како и без депозитни и депозитни бонуси во вредност до EUR 100. Откажете се на оваа промоција ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

$ 91 слободен чип од bwin казино Нови и постоечки играчи дозволени Барања барања: x60 Максимално пари: $ 180.000 Игри дозволени: Сите игри ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

Подготвен да победи голем? Само пријавете се со нас и користете го кодот STILLTHEBEST1 за да го искористите вашиот фантастичен 400% бонус денес и исто така ќе добиете 40 Free Spins на Dragon Orb - на домот! Како работи? ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

200 бесплатни врти од bWin Казино бонус достапни за нови и постоечки играчи Барања за трчање: не Игри дозволени: Слотови, Табела игри, Кено Датум на истекување: 02 / 03 / 2019 Бонус код: 200FREE2019 ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

70 бесплатни врти од партискиот казино. Барања за трчање: x60 Макс. Во готовина: $ 180.000 Дозволени игри: Lucha Libre 2 слот Датум на истекување: 01 / 31 / 2019 Бонус код: FREE70CBC [видео ширина = "1280" ... Повеќе >>

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

100% до € 100 + 50 Безбојно врти во Thrills Casino не е потребен код ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Планета 7 мега бонус - 40 бесплатни врти! ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Еве $ 120 FREEPLAY сертификат со вашето име на неа! Еве го договорот - депонирате $ 20 или повеќе и ние ќе ви дадеме $ 120 FREEPLAY на нашите најпопуларни слотови и т ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Спин на мега ролна, 500 + бесплатно вртења на слотови Небото ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

100% до £ 100 + 200 Бесплатни врти во слотови Небото Казино во Робокоп онлајн Слот ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

📁 Категорија: ,

Направено:

Истекува:

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Започнете го своето патување со повеќе пари за да си играте. Направете вашиот прв депозит денес и Лени ќе ви даде 100% бонус до £ 100 плус ќе добиете 50 Екстра спина! Побарајте го вашиот бонус во казино во 3 лесни чекори: ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

На partypoker, нашата љубов кон играта се протега надвор од онлајн масите! partypoker LIVE е вашиот портал за најжешките живи покер настани низ целиот свет, каде што престижот и седумте фигури ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Уживајте во нашата ограничена временска понуда! Скршивме сериозен договор за да ви донесеме дарежлив 300% бонус без никакви услови за играње или максимални барања за готовина. Само користете го кодот NEW300 за да го дадете вашиот банкар ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

ВРЕМЕ ЗА ПОБЕДУВАЊЕ НЕКОИ СЕРИОЗНА ГОДИНА со нашите ограничени промоции Наградете се со фантастичен 250% бонус! Без играње или максимум. Само користете го кодот RUBY250 и уживајте! Тоа не е ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

РИТГ СЛОТ ТУРНИ СЕ РАБОТА СЕГА! Слот на Вегас е горд што го објавува воведувањето на турнирите за онлајн слот во нашиот репертоар за игри. Побарајте го купонскиот код подолу и пробајте ги за апсолутно ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

УПОТРЕБЕТЕ КОПОТ НА КУПОН: NEW190 и земете го вашиот 190% бонус до $ 1,900 БЕСПЛАТНО! Бонус правила Сите дозволени игри Не Максимум депозит за повлекување од максимум $ 30 + 5x Playthrough (30X Блек Џек и Vide ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Со задоволство ве информираме дека сеуште можете да уживате во 200% Bonus + 50 Free Spins! Поради убедливо позитивниот одговор на играчот, решивме да ја продолжиме оваа ограничена понуда со додавање ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

📁 Категорија:

Направено:

Истекува:

Придружи се на VEGAS CASINO ONLINE и добиј го 11K во БОНУС ЧИПИ ... Повеќе >>

📁 Категорија:

Направено:

Истекува: